Dokumentacja wypadku w drodze do lub z pracy w sytuacji wypadku stażysty

Opublikowano

Dokumentacja wypadku w drodze do lub z pracy w sytuacji wypadku stażysty
Michał Abramowski

Czy pracodawca (została podpisana umowa trójstronna – stażysta, szkoła, pracodawca – na realizację stażu zawodowego w ramach projektu), oprócz przygotowania dokumentacji powypadkowej (wypadek w trakcie stażu – obowiązek wynika z zapisów podpisanej umowy) powinien również przygotować dokumentację, gdyby do wypadku doszło w drodze do lub z miejsca wykonywania stażu?

Obowiązek przygotowania dokumentacji powypadkowej w przypadku stażysty udającego się do lub z miejsca odbywania stażu nie należy do obowiązków pracodawcy. Byłoby tak, gdyby pracodawcę ze stażystą wiązała umowa o pracę. Umowa trójstronna nie wiąże pracodawcy ze stażystą stosunkiem pracy, tak więc pracodawca nie ma obowiązku sporządzania karty wypadku w drodze do/ze stażu.

Obowiązek pracodawcy

Przepisem art. 304 § 2 KP zobowiązuje się pracodawcę do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów i uczniów niebędących jego pracownikami. Przygotowanie ewentualnej dokumentacji powypadkowej w związku z wypadkiem w drodze do odbywania zajęć (stażu) lub ze zajęć nie wchodzi w zakres zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy.

Wypadek w drodze

W art. 57b EmRentyFUSU zdefiniowano wypadek w drodze do pracy lub z pracy, a mianowicie – za wypadek w drodze do pracy lub z pracyuważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalnościstanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednak uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:

1) innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,

2) zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,

3) zwykłego spożywania posiłków,

4) odbywania nauki lub studiów.

Świadczenia

Zatem, gdyby stażysta (praktykant) był zatrudniony u pracodawcy na podstawie stosunku pracy, np. umowy o pracę i uległby wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, to miałby prawo do następujących świadczeń:

1) 100% wynagrodzenia wskutek niezdolności do pracy – art. 92 KP,

2) 100% miesięcznego zasiłku chorobowego – art. 11 ust. 2 pkt 3 ZasiłkiU,

3) renty – art. 57 ust. 1 EmRentyFUSU.

W takiej sytuacji pracodawca byłby też zobowiązany artykułem 57b ust. 3 EmRentyFUSU do ustalenia okoliczności i przyczyny tego wypadku i sporządzenia karty wypadku.

Wnioski

Umowa trójstronna, o której mowa w zapytaniu, nie wiąże pracodawcy ze stażystą stosunkiem pracy (nie jest umową o pracę), więc pracodawca nie ma obowiązku sporządzania karty wypadku w drodze do/ze stażu.

Dodaj komentarz